Tutaj jesteś: ekonomia » Blogi Ekonomiczne
27-05-2018

Budapeszt w Warszawie

Kategoria: Blogi Ekonomiczne

Trzy–czterolatek, którego rodzice uczą samodzielnego mycia rąk pod kranem, w kilka tygodni pojmuje, że gdy pokrętło się przykręci, woda płynie mniejszym strumieniem. Politykom zrozumienie tej zależności zajmuje dużo więcej czasu.

24-05-2018

Zakupy poczekają na koniec zakazu handlu w niedzielę

Kategoria: Blogi Ekonomiczne

Widzę trzy klucze do rozwiązania zagadki, gdzie się podziali klienci na sprzęt AGD. W tym gronie jest dwa razy zakaz handlu w niedzielę i raz rynek pracy. 500+ w moim odczuciu jest tylko wisienką na torcie w pustym sklepie.

23-05-2018

Rząd ma zbyt wiele portfeli

Kategoria: Blogi Ekonomiczne

Co by było, gdyby rząd planował nowy krajowy fundusz budowy chodników i ścieżek rowerowych zasilany z dziesięciozłotowego narzutu na każdą sprzedaną w Polsce parę butów i oponę rowerową?

22-05-2018

Srebrne tsunami ofiarą stereotypów

Kategoria: Blogi Ekonomiczne

Międzynarodowe firmy doradcze już w minionej dekadzie zwracały uwagę na perspektywiczny rynek produktów i usług skierowanych do starszych konsumentów. Przypominały prognozy demograficzne wskazujące nieuniknioną zmianę wiekową konsumentów, wśród których (wraz ze starzeniem się pokolenia powojennego wyżu) coraz szybciej będzie rósł odsetek osób po 65. roku życia Zmiana ta zyskała nawet obrazowe określenie „srebrne tsunami" (od koloru włosów).

22-05-2018

Komisja Niedbałości Finansowej

Kategoria: Blogi Ekonomiczne

W książce „No One Would Listen: A True Financial Thriller" („Nikt nie będzie słuchał: Prawdziwy finansowy thriller") Harry Markopolos opisał, jak przez całe lata próbował przekonać Komisję Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) nadzorującą amerykański rynek finansowy, że zwroty z inwestycji obiecywane przez Bernarda Madoffa są po prostu matematycznie niemożliwe. Po jednym ze spotkań, które odbył już w maju 2000 roku – osiem lat przed wybuchem afery – z wysokim rangą urzędnikiem pionu nadzoru SEC dla Markopolosa „stało się jasne, że nie zrozumiał on nic z rozmowy oprócz słów »dzień dobry«".

22-05-2018

Widziały gały, co brały?

Kategoria: Blogi Ekonomiczne

Czterech prokuratorów, dwóch funkcjonariuszy warszawskiej delegatury CBA, trzech asystentów prokuratora. To skład powołanego przez prokuratora krajowego rozbudowanego zespołu, który przeprowadzi śledztwo w sprawie GetBacku. To dobra informacja, bo pokazuje, że państwo poważnie potraktowało tę coraz głośniejszą sprawę.

21-05-2018

Mali deweloperzy znajdą się za burtą

Kategoria: Blogi Ekonomiczne

Biznes deweloperski staje się coraz trudniejszy. Budujące osiedla firmy nie są już w stanie wytrzymać morderczego tempa, które same sobie narzuciły, bijąc rekord za rekordem. Deweloperzy nie nadążają za rosnącym popytem na mieszkania.

21-05-2018

Silniki wzrostu potrzebują paliwa

Kategoria: Blogi Ekonomiczne

Nie może być świętych krów i wszyscy mają być równi wobec prawa – to podstawa zdrowego państwa. Ale uszczelniając system podatkowy i szukając dochodów do budżetu, trzeba uważać, by nie wylać dziecka z kąpielą.

21-05-2018

Moralność płatnicza do naprawy

Kategoria: Blogi Ekonomiczne

Koszty zatorów płatniczych sięgają 100 mld zł rocznie! A problem dotyka 80–90 proc. przedsiębiorstw. Politycy przygotowują recepty, ale dosyć ślamazarnie.

20-05-2018

Polityczna bomba na stacji paliw

Kategoria: Blogi Ekonomiczne

Oni chyba powariowali. Ty wiesz, że benzyna jest już po 5,40? Pamiętasz, jak cztery lata temu wyjeżdżaliśmy, litr był po 4 złote? I Tusk straszył, że za Kaczyńskiego będzie po 5 złotych. A teraz ma być jeszcze drożej. No co ty: 7–8 złotych, kto to wytrzyma?" – brzmiał spot radiowy PiS z kampanii wyborczej z 2011 r. Zrządzeniem losu znów nabiera on aktualności. Kanister, którym siedem lat temu na konferencji prasowej atakował PO Jarosław Kaczyński, teraz stanie się orężem jego przeciwników.

17-05-2018

Niecierpliwe państwo

Kategoria: Blogi Ekonomiczne

Skąd państwo ma pieniądze? Rezolutne dziecko w przedszkolu mogłoby stwierdzić, że je drukuje. Niestety, nie do końca.

16-05-2018

Polityka jak teatr

Kategoria: Blogi Ekonomiczne

Kiedy prezydent USA Donald Trump ogłosił decyzję o wznowieniu sankcji przeciwko Iranowi, Europa wydała głośny pomruk niezadowolenia. Europejskie koncerny przez ostatnie kilkanaście miesięcy aktywnie wykorzystywały ich brak i snuły wizję wielkich zysków z irańskiego rynku.

Poprzednia
1 2 3 4 5 6 7 ...100

Autorzy zewnętrzni

Piotr Aleksandrowicz

Wyjdą, nie wyjdą

Ostatni felieton Piotra Aleksandrowicza.

Piotr Aleksandrowicz

Minister w balii

Minister finansów i minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej przyszykowali projekt ustawy o przemyśle stoczniowym.

Archiwum blogów

common