Plus Minus

Waldemar Kuczyński, minister w rządzie Tadeusza Mazowieckiego, doradca w rządzie Jerzego Buzka: Reformy, które przeprowadzał rząd Buzka, były ustalane na zasadzie wrzutek. Ktoś przychodził i mówił: „Jerzy, może to". 
I premier mówił: „Dobrze". Gdyby ktoś nad tym panował, to rozłożyłby je w czasie.
Psychologia stała się rodzajem kultu samego siebie. 
Jej przekaz brzmi: wszystko opiera się na tobie, całe zło pochodzi z rodziny, 
a pozytywna przyszłość zależy od ustawienia twego „ja" w stosunku do innych, 
przy czym masz pełną wolność wyboru - mówi Paul C. Vitz, amerykański psycholog
Antonio Socci | Kiedy Bergoglio został wybrany na papieża, byłem w euforii. Miałem ogromną nadzieję, że uczyni Kościół skromniejszym, uporządkuje 
i zdyscyplinuje kurię. Tymczasem do tej pory dokonuje niemal wyłącznie dzieła zniszczenia.
22-08-2019 Artur Bartkiewicz

Globalnie uzależnieni

Od lipca w polskich aptekach brakuje leków, od listopada w brytyjskich sklepach może zabraknąć żywności, w każdej chwili grozi nam deficyt tzw. metali ziem rzadkich, niezbędnych do produkcji zaawansowanej elektroniki. To nie scenariusz filmu katastroficznego – tak dziś wygląda 
nasza codzienność.

14-08-2019 Michał Szułdrzyński

Serial zamiast Pisma Świętego

Kiedyś ludzie wykształceni dyskutowali o przeczytanych książkach, ostatnio tematem rozmów stają się seriale. Jak zauważa jednak w swym znakomitym eseju „Po piśmie" Jacek Dukaj, nawet ta wspólnota odchodzi do przeszłości. Parę lat temu istniało kilka seriali, których nie można było nie znać. Jednak dziś serwisy internetowe oferują setki, jeśli nie tysiące tytułów. Nie tylko nie da się obejrzeć wszystkich, nie da się nawet ustalić żadnego kanonu.

14-08-2019 Dominika Słowik

Antyczne gusta, absurdalne ceny

Pisarka Dominika Słowik poleca w "Plusie Minusie": W trakcie pisania, wbrew pozorom, najważniejsza nie jest inspiracja, lecz rutyna. Inspiracja wszystko zaczyna, ale to rutyna pozwala doprowadzić całość do końca.

14-08-2019 Michał Płociński

Pół na pół z gazowaną

Nawet jeśli nie był to spokojny urlop, dostaliśmy z niego bardzo sympatyczną pocztówkę. Taco swędziało, drażniło, ciągnęło do studia. Nie potrafił spokojnie odpocząć. I w końcu przerwał... przerwę. Wydawniczą. Jaką miał być u niego rok 2019. A że nic mu nie wychodzi lepiej niż realizowanie spontanicznych pomysłów, tę na szybko wypisaną pocztówkę stawiam na półce wyżej niż jego poważnie przemyślane albumy.

14-08-2019 Andrzej Brzeziecki

Kampanii nie mylić z wojną

W Polsce ceni się obcokrajowców piszących o naszej historii – szybko zyskują oni status autorytetów, czasem niemalże celebrytów. Być może ten szacunek podszyty jest naszymi kompleksami, niemniej takie nazwiska jak Timothy Snyder, Norman Davies, Martin Pollack czy zapomniani dziś trochę Neal Ascherson i Timothy Garton Ash były i są obecne w polskiej debacie publicznej.

14-08-2019 Michał Zacharzewski

Potwory na kółkach

To moda z lat 70. Wtedy w USA pojawiły się pierwsze monster trucki – pick-upy o podniesionym zawieszeniu i olbrzymich kołach pożyczonych z maszyn rolniczych. Początkowo były atrakcją pokazów samochodowych i lokalnych wyścigów, z czasem same zaczęły w nich startować. Dziś to biznes wart setki milionów dolarów, czego dowodzi gra „Monster Jam: Steel Titans".

14-08-2019 Marek Oramus

Teatr życia gwiezdnego

14-08-2019 Rafał Glapiak

Gdzie jesteś, reżyserze?

Bernadette (Cate Blanchett) cierpi prawdopodobnie na depresję, choć nikt nie stwierdza tego wprost. Nocą nie może zasnąć, a za dnia stara się nie wychodzić z domu, tym bardziej że wiąże się to z kontaktem z ludźmi, a tych kobieta nienawidzi, zwłaszcza sąsiadów i rodziców znajomych jej córki. 15-letnia Bee (Emma Nelson) to właściwie jedyny człowiek, którego Bernadette toleruje, mąż jest niżej w hierarchii. Gdy rodzina wybiera się podróż na Antarktydę, przytłoczona tym faktem bohaterka nagle znika.

14-08-2019 Robert Górski i Mariusz Cieślik

Geniusz Bieszczad

Filmowy hit tygodnia: „Powrót człowieka zwanego Koniem".

14-08-2019 Krzysztof Tarka

Rozpasany świat esbecji

Poważnym problemem w Służbie Bezpieczeństwa był alkohol. Prawie co drugie przewinienie popełniał funkcjonariusz w stanie nietrzeźwym. Alkohol był przyczyną sprzeczek, rozbijania służbowych samochodów, gubienia legitymacji i broni służbowej czy dekonspiracji podczas knajpianych libacji.

Najczęściej czytane
Z ostatniej chwili
Najlepiej ocenianeKontakt z redakcją

Jeśli chcieliby Państwo podzielić z nami swoją opinią na temat tekstów z dodatku, zasygnalizować tematykę, którą moglibyśmy się zająć prosimy o kontakt pod adresem: plusminus@rp.pl
Tu nas znajdziesz: Daj znać! DO GÓRY
common