Plus Minus

Waldemar Kuczyński, minister w rządzie Tadeusza Mazowieckiego, doradca w rządzie Jerzego Buzka: Reformy, które przeprowadzał rząd Buzka, były ustalane na zasadzie wrzutek. Ktoś przychodził i mówił: „Jerzy, może to". 
I premier mówił: „Dobrze". Gdyby ktoś nad tym panował, to rozłożyłby je w czasie.
Psychologia stała się rodzajem kultu samego siebie. 
Jej przekaz brzmi: wszystko opiera się na tobie, całe zło pochodzi z rodziny, 
a pozytywna przyszłość zależy od ustawienia twego „ja" w stosunku do innych, 
przy czym masz pełną wolność wyboru - mówi Paul C. Vitz, amerykański psycholog
Antonio Socci | Kiedy Bergoglio został wybrany na papieża, byłem w euforii. Miałem ogromną nadzieję, że uczyni Kościół skromniejszym, uporządkuje 
i zdyscyplinuje kurię. Tymczasem do tej pory dokonuje niemal wyłącznie dzieła zniszczenia.
03-01-2019 Jacek Borkowicz

W cieniu kopuł kozackiego baroku

Wpływy poszczególnych Cerkwi na Ukrainie dziwnym zbiegiem okoliczności pokrywają się z granicami I Rzeczypospolitej. Można by się chlubić trwałością polskich wpływów na Ukrainie, ale byłaby to satysfakcja tyleż płytka, co fałszywa. Chodzi 
o odwieczną rywalizację europejskiego Wschodu i Zachodu.

03-01-2019 Piotr Zaremba

Prawica pod ścianą

Okazuje się, że wyborcy popierający PiS z pewnością nie są wyborcami partii rewolucyjnej. Czy po kolejnych badaniach rządząca partia skończy z radykalnym językiem i poszuka porozumienia z mieszkańcami wielkich miast i mityczną klasą średnią?

03-01-2019 Piotr Witwicki

Muzyka nie jest od tego, by się podobać

Lubię pracować z Wojtkiem Smarzowskim, bo nie jest efekciarzem i cwaniakiem, 
to naprawdę dobry chłop. Jest odważny i bierze na siebie odpowiedzialność 
za swoją sztukę - mówi Mikołaj Trzaska, muzyk i kompozytor.

03-01-2019 Michał Szułdrzyński

Złapani w sieć Facebooka

Serwis, który miał połączyć wszystkich, podzielił świat na plemiona. Miał dać szansę debacie, a przyczynił się do jej upadku. Miał stać się najbardziej z demokratycznych mediów – zagraża dziś i mediom, i demokracji.

27-12-2018 Mirosław Owczarek

Rysuje Mirosław Owczarek

27-12-2018 Janusz Kapusta

Rysuje Janusz Kapusta

27-12-2018 Tomasz Krzyżak

Dzięki ci za milczenie Krystyny

Drogi Siewco, dzięki łasce Twojej udało nam się dobrnąć do końca 2018 roku. Łatwo nie było, choć przecież nigdy nie obiecywałeś, że będzie prosto...

27-12-2018 Michał Szułdrzyński

Czas tworzenia nowych zasad

Dla ojców greckiej filozofii najważniejsze pytanie, jakie może postawić człowiek, dotyczy arché – praprzyczyny wszelkich bytów. Arché oznaczało zasadę rzeczywistości, ale też władzę (stąd anarchia, czyli stan bez arché, bez władzy ani ustalonych praw). Greccy filozofowie odkryli bowiem , że jesteśmy w stanie intelektualnie poznawać świat, tworzyć koncepcje i zasady, które będą świat tłumaczyć.

27-12-2018 Łukasz Kobeszko

Europejski miniprzewodnik futurologiczny

Jaka będzie UE bez Londynu? Kto pokieruje Ukrainą? Czy Grecja porozumie się w końcu z Macedonią, a Serbia z Kosowem? I co na to wszystko Donald Trump?

27-12-2018 Tomasz P. Terlikowski

Mama

Pustka. Smutek. Żal. To nie są normalne uczucia (przynajmniej w moim przypadku) w czasie Bożego Narodzenia. A jednak takie właśnie dotknęły nie tylko mnie, ale też mojej rodziny, w ostatnich dniach. Trzy dni przed Wigilią, po dwóch miesiącach walki o życie, umarła moja Mama. To naznaczyło nasze święta, sprawiło, że są inne, bardziej nostalgiczne, ale także jakoś głębiej przeżywane.

Najczęściej czytane
Z ostatniej chwili
Najlepiej ocenianeKontakt z redakcją

Jeśli chcieliby Państwo podzielić z nami swoją opinią na temat tekstów z dodatku, zasygnalizować tematykę, którą moglibyśmy się zająć prosimy o kontakt pod adresem: plusminus@rp.pl
Tu nas znajdziesz: Daj znać! DO GÓRY
common