Plus Minus

Waldemar Kuczyński, minister w rządzie Tadeusza Mazowieckiego, doradca w rządzie Jerzego Buzka: Reformy, które przeprowadzał rząd Buzka, były ustalane na zasadzie wrzutek. Ktoś przychodził i mówił: „Jerzy, może to". 
I premier mówił: „Dobrze". Gdyby ktoś nad tym panował, to rozłożyłby je w czasie.
Psychologia stała się rodzajem kultu samego siebie. 
Jej przekaz brzmi: wszystko opiera się na tobie, całe zło pochodzi z rodziny, 
a pozytywna przyszłość zależy od ustawienia twego „ja" w stosunku do innych, 
przy czym masz pełną wolność wyboru - mówi Paul C. Vitz, amerykański psycholog
Antonio Socci | Kiedy Bergoglio został wybrany na papieża, byłem w euforii. Miałem ogromną nadzieję, że uczyni Kościół skromniejszym, uporządkuje 
i zdyscyplinuje kurię. Tymczasem do tej pory dokonuje niemal wyłącznie dzieła zniszczenia.
22-08-2019 Robert Mazurek

Małe jest piękne

Tu wszystko jest na odwrót. Woda w wannie kręci się nie w tę stronę, samochód prowadzi pasażer i jeździ nim pod prąd, słońce świeci na północy, na południu zimno jak w psiarni i mieszkają pingwiny, a w dodatku latem mają zimę. Wina w Afryce Południowej też robili trochę na opak, bo w tych przeważnie gorących okolicznościach przyrody upierali się na ciężkie, czerwone i tłuste.

22-08-2019 Joanna Szczepkowska

Moje wakacje

To miał być odpoczynek od cywilizacji. Kilka dni na plaży w niewielkiej hiszpańskiej wsi. – Musisz odpocząć – powiedzieli mi moi bliscy i namówili na taki wypad. Rzeczywiście wakacje w tym roku upłynęły mi na pisaniu 
i codzienny horyzont to była przeciwległa ściana, kawałek drzewa za oknem, ekran laptopa i telewizora. Gorący czas w polityce, więc wszystkie artystyczne natchnienia zeszły na drugi plan, bo pokusa śledzenia gorących tematów była zbyt wielka.

22-08-2019 Robert Górski i Mariusz Cieślik

Frankowicz na sterydach

Sezon na kaczki rozpoczęty. I nie jest to żadna aluzja.

22-08-2019 Bogusław Chrabota

Diabeł globalizacji nie taki straszny

Jeśli kategorię globalizacji oderwiemy od jej źródłosłowu i skupimy się na procesach, które zwykle się z nią wiąże, to historia tej formy uniwersalizacji świata ma dużo dłuższy ogon, niż nam się wydaje.

22-08-2019 Robert Mazurek

W Bulawayo bez zmian

Nawet zepsute zegary pokazują dwa razy dziennie właściwą godzinę – znacie to? Nie w Bulawayo. Tu zegary na pocztowej wieży pokazują ją prawidłowo cztery razy na dobę. Jak? Ano oba są zepsute i oba pokazują różną godzinę. Od lat i nieodmiennie mnie to bawi.

22-08-2019 Eliza Olczyk

Nikt w to nie wierzył, a cud się dokonał

Przy wprowadzaniu poważnych reform wiedza, jakie zmiany są niezbędne, nie jest najważniejsza. 
Kluczowe jest zdobycie społecznego 
i politycznego poparcia, żeby reformę udało się wdrożyć - mówi prof. Witold M. Orłowski, ekonomista.

22-08-2019 BogumiŁ ŁoziŃski

Tęcza przed burzą

Źródłem patriarchalnej opresji, nierówności i ucisku mają być m.in. heteroseksualność, monogamiczne małżeństwo kobiety i mężczyzny, rodzina czy wyjątkowa relacja kobiety i dziecka. Analizując postulaty środowisk LGBT, naprawdę trudno mieć wątpliwości, 
że jest to projekt ideologiczny, zakładający poważną przebudowę społeczeństwa.

22-08-2019 Piotr Zaremba

Malarz małomiasteczkowego szaleństwa

Książki Stephena Kinga zaczynają się jak normalne powieści obyczajowe. To, że tak wielką wagę przywiązuje w nich do szczegółu, także tego społecznego, czyni z niego nie tylko kronikarza najnowszych dziejów Ameryki, lecz także odkrywcę mrocznego wnętrza człowieka.

22-08-2019 Barbara Hollender

Więcej bólu niż blasku

Pedro Almodóvar potrafi opowiadać o miłości i śmierci, w zwyczajnym życiu dostrzegać smutek i piękno. 
A dziś po wielu trudnych doświadczeniach uważa, że kino jest powodem, by żyć.

22-08-2019 Jędrzej Bielecki

Zachodnie tylko z nazwy

Unia zapomniała o Bałkanach Zachodnich, odebrała im nadzieję na lepszą przyszłość. I wydała na pastwę rywalizacji Rosji, Chin, Ameryki, Turcji i wojowniczego islamu z Zatoki Perskiej. Taki układ sto lat temu skończył się dla Europy tragicznie. Historia się powtórzy?

Najczęściej czytane
Z ostatniej chwili
Najlepiej ocenianeKontakt z redakcją

Jeśli chcieliby Państwo podzielić z nami swoją opinią na temat tekstów z dodatku, zasygnalizować tematykę, którą moglibyśmy się zająć prosimy o kontakt pod adresem: plusminus@rp.pl
Tu nas znajdziesz: Daj znać! DO GÓRY
common