Plus Minus

Waldemar Kuczyński, minister w rządzie Tadeusza Mazowieckiego, doradca w rządzie Jerzego Buzka: Reformy, które przeprowadzał rząd Buzka, były ustalane na zasadzie wrzutek. Ktoś przychodził i mówił: „Jerzy, może to". 
I premier mówił: „Dobrze". Gdyby ktoś nad tym panował, to rozłożyłby je w czasie.
Psychologia stała się rodzajem kultu samego siebie. 
Jej przekaz brzmi: wszystko opiera się na tobie, całe zło pochodzi z rodziny, 
a pozytywna przyszłość zależy od ustawienia twego „ja" w stosunku do innych, 
przy czym masz pełną wolność wyboru - mówi Paul C. Vitz, amerykański psycholog
Antonio Socci | Kiedy Bergoglio został wybrany na papieża, byłem w euforii. Miałem ogromną nadzieję, że uczyni Kościół skromniejszym, uporządkuje 
i zdyscyplinuje kurię. Tymczasem do tej pory dokonuje niemal wyłącznie dzieła zniszczenia.
03-01-2019 Bogusław Chrabota

Totalitarny świat Bezosa i Zuckerberga

Zastanawiam się, jak wyglądałaby przyszłość ludzkości, gdyby dominacja dzisiejszych gigantów IT miała perspektywę nieskończoności, czyli przynajmniej kilku pokoleń, bo innej nieskończoności dziś nie sposób sobie wyobrazić. Jak zmieniłyby się zasada komunikacyjna, sposoby ekspresji, język, obyczaje konsumenckie, wreszcie samo myślenie, którego integralną częścią zawsze była możliwość wyboru, a w świecie wielkiej czwórki coraz częściej wyborem rządzi maszyna, algorytm albo jego twórca.

03-01-2019 Tomasz Krzyżak

Błogosławiony polityk

Ech... Nie spodziewałem się, bracia moi najmilsi, że rok 2019 zacznę od głębokiego westchnienia. Po cichu liczyłem na to, że wejdziecie w ten rok, który jak trąbią na lewo i prawo, ma być jednym z ważniejszych w najnowszej historii Waszego kraju, z jakimś przytupem, nowymi pomysłami itp. I znów się zawiodłem...

03-01-2019 Robert Mazurek

Dzień nauczyciela

Sławek był najlepszy w klasie, jeśli nie w szkole, w nogę i w matmę. I z fizyki był najlepszy. Nie został noblistą ani futbolistą, nie został nawet szefem klubu Platformy, choć i imię, i nazwisko się zgadzają. Być może na przeszkodzie stanęła inna namiętność Sławka, nazwijmy ją miłością do acetonu.

03-01-2019 Jan Bończa-Szabłowski

A to szopka właśnie

Współzałożyciel Kabaretu Moralnego Niepokoju i twórca „Ucha Prezesa" Robert Górski wychodzi ze słusznej tezy, że ostrze satyry politycznej należy kierować przede wszystkim w stronę rządzących, a nie opozycji.

03-01-2019 Robert Mazurek

Kawka z bąbelkami

Ze trzy lata temu w jednej z warszawskich winiarni siedziałem z panią filozof z Paryża. – Macie cavy? – spytała po polsku kelnerkę. – Oczywiście. – A jakie? – No, espresso, cappuccino, macchiato, wszystkie... Pani filozof zniosła to z godnością. Od tego czasu owa winiarnia zbankrutowała, a dostępność cav na rynku znacząco wzrosła.

03-01-2019 Tomasz P. Terlikowski

Słudzy antychrysta

O tej sprawie nie da się mówić spokojnie. Informacje, które pojawiają się w amerykańskich mediach na temat byłego już kardynała Theodore'a McCarricka, są naprawdę wstrząsające.

03-01-2019 Jan Maciejewski

Bielszy odcień Izraela

Powinno to być biuro jak wszystkie inne. Wygodne, ale bez przesady, fotele i szerokie, pojemne stoły. W powietrzu zapach kawy i tanich perfum.

03-01-2019 Marek Oramus

Gwiazdy naszym przeznaczeniem

Wkrótce okaże się, że z kwitnącego miejsca w kosmosie zrobiliśmy szambo, 
w którym nie da się żyć. Dokąd i jak uciekniemy?

03-01-2019 Eliza Olczyk

Nie można wyzywać się od idiotów i zdrajców

W latach 2005–2007 PiS rządziło twardą ręką w Sejmie i przekraczało granice, ale przynajmniej prywatnie normalnie ze sobą czasem rozmawialiśmy. Dzisiaj ludzie, którzy znają się od lat z czasów Solidarności, przestali sobie mówić dzień dobry - mówi Krzysztof Lisek, były europoseł PO.

03-01-2019 Łukasz Adamski

To nie Hollywood stworzyło Trumpa

O wpływie kina na politykę, aktorskich metamorfozach, amerykańskich konserwatystach i o filmie „Vice", odsłaniającym kulisy Białego Domu – z gwiazdorskim duetem, aktorką Amy Adams i aktorem Christianem Balem, rozmawia Łukasz Adamski.

Najczęściej czytane
Z ostatniej chwili
Najlepiej ocenianeKontakt z redakcją

Jeśli chcieliby Państwo podzielić z nami swoją opinią na temat tekstów z dodatku, zasygnalizować tematykę, którą moglibyśmy się zająć prosimy o kontakt pod adresem: plusminus@rp.pl
Tu nas znajdziesz: Daj znać! DO GÓRY
common