Plus Minus

Waldemar Kuczyński, minister w rządzie Tadeusza Mazowieckiego, doradca w rządzie Jerzego Buzka: Reformy, które przeprowadzał rząd Buzka, były ustalane na zasadzie wrzutek. Ktoś przychodził i mówił: „Jerzy, może to". 
I premier mówił: „Dobrze". Gdyby ktoś nad tym panował, to rozłożyłby je w czasie.
Psychologia stała się rodzajem kultu samego siebie. 
Jej przekaz brzmi: wszystko opiera się na tobie, całe zło pochodzi z rodziny, 
a pozytywna przyszłość zależy od ustawienia twego „ja" w stosunku do innych, 
przy czym masz pełną wolność wyboru - mówi Paul C. Vitz, amerykański psycholog
Antonio Socci | Kiedy Bergoglio został wybrany na papieża, byłem w euforii. Miałem ogromną nadzieję, że uczyni Kościół skromniejszym, uporządkuje 
i zdyscyplinuje kurię. Tymczasem do tej pory dokonuje niemal wyłącznie dzieła zniszczenia.
22-08-2019 Sławomir Koper

Zacząć jazzem, kończyć nirvaną

Pisarz Sławomir Koper poleca w "Plusie Minusie": Dzielę książki na trzy rodzaje: takie, które muszę przeczytać do pracy, te o historii, które czytam dla przyjemności, i kryminały. Ostatnio przeczytałem „Bałkańskie upiory. Podróż przez historię" Roberta Kaplana. Już sam tytuł zdradza nam, że to opowieść o Bałkanach, które uwielbiam; połączenie literatury faktu i reportażu z książką podróżniczą. W zbliżony sposób Neal Ascherson napisał „Morze Czarne", sam zresztą staram się pisać w podobny sposób.

22-08-2019 Marcin Kube

Elegia o chłopcu nowojorskim

Piątka z Central Parku – pod takim hasłem historię tę znają Amerykanie, którzy w 1989 r. oglądali poruszeni telewizyjne doniesienia w sprawie brutalnego gwałtu na młodej biegaczce. Kobieta cudem przeżyła, a na ławie oskarżonych stanęło pięciu nastolatków. Wszystkich uznano za mniej lub bardziej winnych. Czterech z nich spędziło w poprawczaku od sześciu do siedmiu lat. Piąty – jedyny, który skończył 15. rok życia – trafił na 13 lat do więzienia dla dorosłych.

22-08-2019 Michał Płociński

’44 w czarnych nutach

Właściwie wszystko zdradza kilka faktów. Album wydało Muzeum Powstania Warszawskiego w ramach corocznego cyklu „Pamiętamy '44". Nagrał go jazzowy skrzypek Michał Urbaniak wraz z uznanymi amerykańskimi muzykami, nosi tytuł „For Warsaw with Love". I to naprawdę się udało.

22-08-2019 Małgorzata Piwowar

Gdzie jest Maria?

Każda biografia niesie nadzieję na spotkanie z jej bohaterem. Smutno, gdy nadzieja okazuje się płonna – jak w przypadku „Jaremianki".

22-08-2019 Michał Zacharzewski

Lanie wody wciąga

W dobie wszechobecnych tirów pędzących autostradami i wyładowanych po brzegi pociągów towarowych zapomina się, jak wielkie znaczenie miał w przeszłości lokalny transport wodny. Rzekami spławiano nie tylko drewno, ale także plony czy zwierzęta. Dzięki nieskomplikowanym zasadom gra „Wodny szlak" uświadomi to również i młodszym graczom, którzy o flisakach często nawet nie słyszeli.

22-08-2019 Marcin Radomski

Halny niekonwencjonalny

22-08-2019 Michał Kołodziejczyk

Nie śmiałam marzyć

Wybierając wspinaczkę sportową, wiedziałam, co robię. To nie był sport olimpijski i nigdy nawet nie śniłam, że to się zmieni. Teraz, kiedy dowiedziałam się, że pojadę na igrzyska, na początku nie wierzyłam. Dopiero później zaczęłam płakać ze szczęścia – mówi Michałowi Kołodziejczykowi dwukrotna mistrzyni świata Aleksandra Mirosław.

22-08-2019 Irena Lasota

Inny prezydent

Wizyta prezydenta Donalda Trumpa w Polsce dwa lata temu była dla niego bardzo udana, niezależnie od tego, czy ktoś był jego sympatykiem, czy nie. Była też bardzo udaną wizytą dla Polski, niezależnie od tego, czy ktoś był sympatykiem PiS, czy nie. Przemówienie Trumpa było bardzo dobrze napisane i porządnie wygłoszone. Entuzjazm tłumów w Warszawie przemówił do Trumpa tak dalece, że ciągle go wspomina.

22-08-2019 Tomasz P. Terlikowski

Przemysł na zamrożonych zarodkach

Dyskusja na temat in vitro w Polsce prowadzona jest na najwyższym poziomie emocji. Jej zwolennicy nieustannie opowiadają o tym, jak cierpią pary, które nie mają dzieci (co zresztą jest prawdą), jak fundamentalnym prawem jest to do posiadania dziecka (to akurat nieprawda, bo nikt nie może mieć prawa do drugiego człowieka) i jak bardzo trzeba promować tę procedurę w imię ulżenia cierpieniom par bezpłodnych i bezdzietnych. W ten sposób kliniki zapłodnienia pozaustrojowego zmieniają się w jakieś magiczne miejsca, w których wróżki z bajki bezinteresownie spełniają marzenia cierpiących.

22-08-2019 Vitus B. Dröscher

Zwierzęca wunderwaffe

Im mniejsze i słabsze jest zwierzę, tym genialniejsze metody obrony zmuszone jest stosować, by utrzymać się przy życiu. To prawdziwi inżynierowie wojskowi świata zwierzęcego.

Najczęściej czytane
Z ostatniej chwili
Najlepiej ocenianeKontakt z redakcją

Jeśli chcieliby Państwo podzielić z nami swoją opinią na temat tekstów z dodatku, zasygnalizować tematykę, którą moglibyśmy się zająć prosimy o kontakt pod adresem: plusminus@rp.pl
Tu nas znajdziesz: Daj znać! DO GÓRY
common