Plus Minus

Waldemar Kuczyński, minister w rządzie Tadeusza Mazowieckiego, doradca w rządzie Jerzego Buzka: Reformy, które przeprowadzał rząd Buzka, były ustalane na zasadzie wrzutek. Ktoś przychodził i mówił: „Jerzy, może to". 
I premier mówił: „Dobrze". Gdyby ktoś nad tym panował, to rozłożyłby je w czasie.
Psychologia stała się rodzajem kultu samego siebie. 
Jej przekaz brzmi: wszystko opiera się na tobie, całe zło pochodzi z rodziny, 
a pozytywna przyszłość zależy od ustawienia twego „ja" w stosunku do innych, 
przy czym masz pełną wolność wyboru - mówi Paul C. Vitz, amerykański psycholog
Antonio Socci | Kiedy Bergoglio został wybrany na papieża, byłem w euforii. Miałem ogromną nadzieję, że uczyni Kościół skromniejszym, uporządkuje 
i zdyscyplinuje kurię. Tymczasem do tej pory dokonuje niemal wyłącznie dzieła zniszczenia.
13-09-2018 Michał Zacharzewski

Co zrobiłby pisarz bez swojej żony

Która chwila w życiu pisarza jest najpiękniejsza? Może ta, w której kończy się ostatnie zdanie nowej powieści? A może ważniejszy jest moment, gdy po raz pierwszy bierze się w ręce swoje dzieło i powoli rozdziela pierwsze strony? Albo kiedy widzi ludzi pochylonych nad swoim dziełem w autobusie? Film „Żona" przypomina o jeszcze innej możliwości, dostępnej nielicznym. O nocnym telefonie z informacją, że otrzymało się Nagrodę Nobla.

13-09-2018 Michał Zacharzewski

Poczuć się jak człowiek pająk

Dlaczego gry zdobywają coraz większą popularność, podczas gdy kino traci fanów? Jedna z teorii głosi, że to kwestia immersji. Film pozwala śledzić losy bohaterów, przeżywać wraz z nimi niesamowite przygody, np. towarzyszyć Spider-Manowi w jego pojedynkach ze złoczyńcami. Jednak gry idą krok dalej. Pozwalają poczuć się jak superbohater, pokierować jego ruchami, samemu rozprawić się z całym złem tego świata. To dużo więcej niż samo patrzenie w ekran.

13-09-2018 Maciej J. Nowak

Rozgrzewka przed arcydziełem

Zanim Gustaw Herling-Grudziński zaczął pracę nad słynnym „Dziennikiem pisanym nocą", prowadził już wcześniej w latach 1957–1958 dla własnych potrzeb krótkie, prywatne zapiski, które z trudnością można nazwać dziennikiem. Nie dorównują innym dziełom pisarza, ale i tak warto zwrócić na nie uwagę.

13-09-2018 Michał Płociński

Degeneraci z wieków ciemnych

Kiedy Netflix „zatrudnia" twórcę „Simpsonów" i „Futuramy", to nie może przejść bez echa. A jeśli wielki Matt Groening tym razem postanawia wziąć na warsztat średniowieczne legendy i klasyczne baśnie, z wieków ciemnych robią się wieki śmieszne. Choć może nie od razu.

13-09-2018 Michał Szułdrzyński

Hiistoria jest nam coś winna?

Nasza historia, nasza walka o wolność i niepodległość, a także obrona Europy, choćby przed nawałą sowiecką w 1920 roku, powodują, że jednoznacznie zasługujemy na godziwy poziom życia – mówił we wtorek w Leżajsku prezydent Andrzej Duda.

13-09-2018 Łukasz Lubański

Oglądam dobre filmy wiele razy

Agnieszka Glińska reżyserka, aktorka, była dyrektor artystyczna Teatru Studio w Warszawie: W wakacje, gdy mam trochę czasu, najchętniej wracam do literatury polskiej. Przez długie lata nie wyobrażałam sobie ich bez „Lalki" czy „Nocy i dni". W tym roku nieco zmieniłam repertuar. Wróciłam – z wielką radością – do Stanisława Dygata, jego „Disneylandu" i „Jeziora Bodeńskiego". Czuję dotkliwy żal, że jego książki są dziś tak mało obecne, nie funkcjonują w powszechnej świadomości. A szkoda – warto wsłuchać się w poczucie względności, z jakim patrzy na świat, na nas.

13-09-2018 Marcin Kube

Romans po raz czwarty bez sensu

To zadziwiające, jak znakomity serial, jakim z początku był „The Affair" („Romans"), zaczął w kolejnych sezonach jechać na jałowym biegu. Do tego stopnia, że po zakończeniu ostatniego odcinka czwartego sezonu (niestety, będzie jeszcze piąty) widz zadaje sobie pytanie: po co – oprócz pieniędzy oczywiście – dalej to ciągnąć?

13-09-2018 Tomasz Krzyżak

Niejasny ten ruch z Barbarą

Kochany Aniele Polaku, drogi bracie. Siewca jest mocno zaniepokojony sytuacją w kraju, który został powierzony Twej opiece. Wiedzę o tym, co się tam u Was dzieje, czerpie nie tylko z Twoich listów, lecz także od innych. Nie zapominaj przy tym, że On wie wszystko. Wasze doniesienia poszerzają zaś jego spojrzenie.

13-09-2018 Irena Lasota

Niezależny sędzia

Gdyby pojęcie niezależnego sądownictwa, a przede wszystkim niezależnego sędziego, było w centrum debat nad reformą Temidy w Polsce, byłoby dużo łatwiej wyjaśnić obcokrajowcom, a zwłaszcza Amerykanom, o co chodzi.

13-09-2018 Maciej J. Nowak

Oprzeć się wschodniemu sąsiadowi

Jak postrzegały Polskę czołowe postacie 
II RP? Jak wyglądało ich życie codzienne? W 100-lecie odzyskania niepodległości przybliżamy to czytelnikom w formie wywiadów. Pytania wymyśliliśmy, 
po odpowiedzi sięgnęliśmy do źródeł.

Najczęściej czytane
Z ostatniej chwili
Najlepiej ocenianeKontakt z redakcją

Jeśli chcieliby Państwo podzielić z nami swoją opinią na temat tekstów z dodatku, zasygnalizować tematykę, którą moglibyśmy się zająć prosimy o kontakt pod adresem: plusminus@rp.pl
Tu nas znajdziesz: Daj znać! DO GÓRY
common