Plus Minus

Waldemar Kuczyński, minister w rządzie Tadeusza Mazowieckiego, doradca w rządzie Jerzego Buzka: Reformy, które przeprowadzał rząd Buzka, były ustalane na zasadzie wrzutek. Ktoś przychodził i mówił: „Jerzy, może to". 
I premier mówił: „Dobrze". Gdyby ktoś nad tym panował, to rozłożyłby je w czasie.
Psychologia stała się rodzajem kultu samego siebie. 
Jej przekaz brzmi: wszystko opiera się na tobie, całe zło pochodzi z rodziny, 
a pozytywna przyszłość zależy od ustawienia twego „ja" w stosunku do innych, 
przy czym masz pełną wolność wyboru - mówi Paul C. Vitz, amerykański psycholog
Antonio Socci | Kiedy Bergoglio został wybrany na papieża, byłem w euforii. Miałem ogromną nadzieję, że uczyni Kościół skromniejszym, uporządkuje 
i zdyscyplinuje kurię. Tymczasem do tej pory dokonuje niemal wyłącznie dzieła zniszczenia.
31-10-2018 Robert Mazurek

Epitafium dla sześciu win

I ty się, Edziu, dziwisz, że ja ci nie do końca wierzę? No, ale powiedz sam, czy można uwierzyć, że baron Münchhausen umarł? Przecież wtedy należałoby najpierw uwierzyć, że on naprawdę żył. Chociaż nie, masz rację, ty – przy wszystkich podobieństwach naprawdę żyłeś. I to żyłeś jak cholera.

31-10-2018 Tomasz Krzyżak

Dzień wolny z drugim dnem

Drogi Siewco! Najmocniej przepraszam za moje dość długie milczenie. Uciekłem jednak z tego kraju na kilka dni, by nie patrzeć na kolejną odsłonę bitwy między zwaśnionymi plemionami. To nie na moje skołatane nerwy.

31-10-2018 Michał Szułdrzyński

Irracjonalna niechęć

Dyskusja o polskiej polityce zagranicznej bije kolejne rekordy infantylizmu. A że polityka zagraniczna nie zależy od wójtów, burmistrzów czy prezydentów miast, których wybieramy 
w niedzielę, pozwolę sobie na parę słów na jej temat.

31-10-2018 Bogusław Chrabota

Tatuaż, od Ötziego po Angelinę Jolie

Przyznam, że nie przepadam za tatuażami. Zapewne moje uprzedzenie ma jedno źródło. W czasach mojego dzieciństwa tatuaże wiązano tylko i wyłącznie z subkulturami przestępczymi, a konkretnie z jedną, z gitowcami.

25-10-2018 Michał Szułdrzyński

Zmieńmy reguły gry

Podział Polski, który zarysowuje się w oficjalnych wynikach wyborów samorządowych, ma podwójny charakter.

25-10-2018 Grzegorz Siemionczyk

Dlaczego światowy kryzys musi nadejść

Źródła globalnego kryzysu sprzed dekady biją w najlepsze. Nowe załamanie gospodarcze wydaje się przesądzone, choć nie sposób powiedzieć, kiedy i skąd nadejdzie. Można jednak podejrzewać, co może być jego przyczyną.

25-10-2018 Jędrzej Bielecki

Europa na automatycznym pilocie

W sens bycia w Unii zaczęły wątpić już nie tylko coraz większe grupy wyborców, ale też całe kraje, szczególnie na południu Europy. Czy Wspólnota Europejska znalazła się na ścieżce prowadzącej do rozpadu?

25-10-2018 Piotr Witwicki

Można się nie gryźć

Prawdziwa wspólnota musi być oparta na solidarności, wzajemnym szacunku, poszanowaniu interesów narodowych, a nie dyktacie. 
Jeżeli ktoś nam narzuca werdykt 
i uważa, że musimy się 
z nim zgodzić, to co to jest 
za wspólnota? - pyta w rozmowie z Piotrem Witwickim prezydent Andrzej Duda.

25-10-2018 Tomasz P. Terlikowski

Czytając Ewangelię w Ziemi Świętej

To nie jest tania reklama Ziemi Świętej. Jej zresztą nie trzeba reklamować, bo tłumy pielgrzymów z całego świata i tak walą do niej drzwiami i oknami. W bazylice Grobu Pańskiego stoi się pięć, a czasem sześć godzin, żeby na chwilę (przerywaną pokrzykiwaniami prawosławnego mnicha, który domaga się, żeby nawet nie przyklękać, ale szybko opuścić święte miejsce) przystanąć przed grobem, który jest już pusty; w bazylice Narodzenia tylko trochę krócej, ale wszędzie pełno jest ludzi.

25-10-2018 Jan Maciejewski

Plebejusze, snobi i mieszczanie

Polskie mieszczaństwo nigdy nie miało dobrej prasy. Nie musiało nawet do końca istnieć – jako okrzepła i świadoma samej siebie klasa – żeby zbierać cięgi z lewa i prawa.

Najczęściej czytane
Z ostatniej chwili
Najlepiej ocenianeKontakt z redakcją

Jeśli chcieliby Państwo podzielić z nami swoją opinią na temat tekstów z dodatku, zasygnalizować tematykę, którą moglibyśmy się zająć prosimy o kontakt pod adresem: plusminus@rp.pl
Tu nas znajdziesz: Daj znać! DO GÓRY
common