29-08-2019
Marek Kozubal
Bitwa pod Mokrą pokazała, że polskie wojsko – słabiej wyposażone, ale dobrze dowodzone – z powodzeniem
może stawić czoła niemieckiej nawale.
29-08-2019
Robert Kostro
Rocznica wojny obronnej 1939 roku wywołuje u Polaków skojarzenie: niezłomna walka zakończona sromotną klęską. W epoce PRL oficjalna propaganda podkreślała rozmiar porażki i obciążała winą elity II RP. Z kolei w pamięci narodu pozostał heroizm osamotnionych obrońców Westerplatte, Warszawy czy Helu, nieugiętość obrońcy Wizny kapitana Raginisa.
29-08-2019
Bogusław Chrabota
Latem 1939 roku wojnę czuło się
w powietrzu. Tak przynajmniej opowiadali mi przed laty dziadkowie. Wojna była o krok, choć panowało równie mocne przekonanie, że można jej jeszcze uniknąć. Wierzyło się w sojusze, niezłomną wolę Francuzów i Anglików, którzy dali przecież Niemcom łupnia w 1918 roku i z pewnością
nie zawiodą. Ale jeszcze ważniejsza od wiary
w sojusze była wiara w ojczyznę i świętość polskiej sprawy. Odrodziła się przecież po stuleciu klęsk ledwie 20 lat wcześniej, przeżyła wielkie chwile na polach pod Radzyminem
w wojnie z Sowietami, a potem konserwowała
tę waleczność w tradycji legionowej, kulcie munduru i armii, czego całym sobą domagał się marszałek Piłsudski.
29-08-2019
Kacper Śledziński
Mieszkańcy witali swych wybawców, goszcząc ich, czym kto miał,
jak kto umiał i mógł – wspominał oficer 1. Dywizji Pancernej.
– Zdawało mi się, że jestem na balu.
29-08-2019
Eliza Olczyk
W elektoracie socjalnym miejsce jest zajęte przez PiS, które ma pieniądze, żeby dawać ludziom powód do głosowania na siebie i tolerowania patologii. Elektorat ten nie jest nieświadomy tego, co robi PiS. To często ludzie, którzy z niesmakiem głosują na tę partię, bo otrzymują od niej konkretną pomoc - mówi Sławomir Sierakowski, socjolog, założyciel „Krytyki Politycznej".
29-08-2019
Jacek Borkowicz
Wojenne potrzeby niemieckiej armii otworzyły polskim ziemianom olbrzymi rynek zbytu. Preferencyjne podatki i kredyty
pozwoliły im wydobyć się z zadłużenia. Dzięki temu mogli przekazywać nadwyżki produkcji Armii Krajowej, Batalionom Chłopskim
oraz głodującym miastom.
29-08-2019
Stefan Szczepłek
1 września 1989 roku zginął Kazimierz Deyna, pierwszy polski piłkarz, któremu postawiono pomnik. Od tragicznego wypadku w USA minęło 30 lat, ale na stadionie Legii i na ulicach Warszawy Deyna wciąż żyje.
29-08-2019
Barbara Hollender
Jest gwiazdą filmu „Prawda" Hirokazu Koreedy, który w środę otworzył festiwal w Wenecji. Magię Juliette Binoche doceniało wielu reżyserów, w tym Krzysztof Kieślowski, a ona dla niego zrezygnowała z pracy ze Stevenem Spielbergiem.
29-08-2019
Piotr Witwicki
Grzegorz Schetyna przekonał mnie tym, że Platforma potrzebuje dużej, dobrze zorganizowanej grupy polityków o konserwatywnych poglądach. Zresztą to samo mówili mi nawet ci politycy, którzy reprezentują lewe skrzydło PO - mówi Paweł Poncyljusz, kandydat Koalicji Obywatelskiej do Sejmu.
29-08-2019
Jerzy Haszczyński
W miastach przy granicy z Polską izolowana przez elity polityczne Alternatywa dla Niemiec już wygrywała. Teraz walczy o zwycięstwo w całej Saksonii w wyborach 1 września. Obiecuje bezpieczeństwo, któremu zagrażają imigranci, polscy złodzieje i brak rozsądku niemieckich władz.