Plus Minus

Waldemar Kuczyński, minister w rządzie Tadeusza Mazowieckiego, doradca w rządzie Jerzego Buzka: Reformy, które przeprowadzał rząd Buzka, były ustalane na zasadzie wrzutek. Ktoś przychodził i mówił: „Jerzy, może to". 
I premier mówił: „Dobrze". Gdyby ktoś nad tym panował, to rozłożyłby je w czasie.
Psychologia stała się rodzajem kultu samego siebie. 
Jej przekaz brzmi: wszystko opiera się na tobie, całe zło pochodzi z rodziny, 
a pozytywna przyszłość zależy od ustawienia twego „ja" w stosunku do innych, 
przy czym masz pełną wolność wyboru - mówi Paul C. Vitz, amerykański psycholog
Antonio Socci | Kiedy Bergoglio został wybrany na papieża, byłem w euforii. Miałem ogromną nadzieję, że uczyni Kościół skromniejszym, uporządkuje 
i zdyscyplinuje kurię. Tymczasem do tej pory dokonuje niemal wyłącznie dzieła zniszczenia.
31-10-2018 Magdalena Salik

Dlaczego filozof mija się z prawdą

Nie ma nic bardziej kuszącego, niż odkryć, że wielcy kłamią. Że ludzie na świeczniku, odkrywcy kamieni milowych są skłonni do fałszerstw, koloryzowania, dwoistości. Jeszcze większy urok może mieć uświadomienie sobie, że od tego rodzaju przywar nie są wolni filozofowie, twórcy teorii takiego kalibru, że rezonują w umysłach przyszłych pokoleń.

31-10-2018 Michał Zacharzewski

Misja samotników to współpraca

Seria „Call of Duty" od lat ma wiernych fanów. I to miliony. Pod względem popularności śmiało może konkurować z największymi przebojami rynku księgarskiego. W tym kontekście nie dziwi fakt, iż premiera kolejnej części cyklu, zatytułowanej „Black Ops 4", była dla wielu graczy świętem. I to pomimo zaskakującego ruchu, na jaki zdecydował się producent. Otóż zrezygnował z kampanii przeznaczonej do samotnej zabawy i uznał, że bawić można się będzie tylko w systemie multiplayer!

31-10-2018 Barbara Hollender

Uniwersum samodzielnych kobiet

Ciekawy, poruszający film. Bohaterkami „Dziedziczek" Marcelo Martinessiego są dwie starsze kobiety. Partnerki, które przeżyły razem wiele lat.

31-10-2018 Katarzyna Płachta

Dzień niebezpiecznego życia

Na ulicach Luandy trwa confusão – chaos i zamieszanie, nie do powstrzymania. Ludzie mówią, że ta anarchia może się przerodzić w masakrę. Jest rok 1975. Za parę dni Angola ogłosi niepodległość, choć na południu kraju wciąż trwa walka o władzę w byłej portugalskiej kolonii. W środek tego politycznego zawirowania trafia Ryszard Kapuściński. Rok później opisze je w książce „Jeszcze dzień życia", która po kilkudziesięciu latach zainspiruje reżyserów Raúla de la Fuente i Damiana Nenowa do stworzenia wyjątkowej animacji.

31-10-2018 Joanna Szczepkowska

Moja Niepodległość

Sto lat niepodległości. To dużo czy mało? I jakie to było właściwie sto lat? Licząc dramatyczne przerwy na II wojnę i na stacjonowanie w Polsce wojsk radzieckich, trzeba będzie z nich ująć całe dziesięciolecia.

31-10-2018 Robert Mazurek

Orzechy i miód

Dwa tygodnie temu było o sherry wytrawnym, tydzień temu o miodach pitnych, więc teraz pożenimy sherry ze słodyczą i zabawimy się w Brytyjczyków. To oni bowiem rozkochali się i rozpropagowali słodkie, wzmacniane wina z Andaluzji. Chęć przeniesienia południowego słońca do deszczowego, wietrznego Albionu wydaje się ze wszech miar zrozumiała, nieprawdaż?

31-10-2018 Maciej J. Nowak

Jak ślub z zeszpeconą kochanką

Jak postrzegały Polskę czołowe postacie II RP? Jak wyglądało ich życie codzienne? W 100-lecie odzyskania niepodległości przybliżamyto czytelnikom w formie wywiadów. Pytania wymyśliliśmy, po odpowiedzi sięgnęliśmy do źródeł.

31-10-2018 Tomasz P. Terlikowski

Filozoficzny umysł

Takie drobiazgi jak empiria nigdy nie powinny zaprzątać głowy prawdziwego filozofa. Czego, jak czego, ale tego nauczyłem się przez lata studiowania filozofii i obcowania z tuzami tej dziedziny wiedzy. Zawsze rozbawiały mnie też historie o profesorach, którzy przychodzili z koszem na śmieci na wykłady, zakładali różne buty do garnituru albo myliły im się miesiące i daty wykładów. Wszystko to aż do momentu, gdy zorientowałem się, że i mnie... jakby to powiedzieć, dotykać zaczyna owa przypadłość filozofów.

31-10-2018 Jan Maciejewski

Zapomniany święty

Ze świętością jest podobnie jak z innymi ważnymi sprawami. Łatwiej jest mówić, czym ona nie jest, niż na czym naprawdę polega. Zwłaszcza łatwo jest robić to w Polsce, na przykładzie naszego najpopularniejszego świętego. Świętość Karola Wojtyły jest odwrotnością wszystkiego, co za nią uważamy.

31-10-2018 Irena Lasota

Hałas przedwyborczy

Na kilka dni przed wyborami do Kongresu Ameryka przeżywa szok za szokiem. Kilkanaście bomb rozesłanych do osób wymienianych przez prezydenta Trumpa jako jego przeciwnicy, morderstwo w synagodze w Pittsburghu, gorączka przedwyborcza – to wszystko tak różni się od marazmu sprzed kilku lat i od zagrożeń, którymi od dwóch lat prezydent Donald Trump karmił swoich zwolenników: Ameryka musi stać się na powrót silna, musi obronić się przed przeciwnikami otaczającymi nas ze wszystkich stron.

Najczęściej czytane
Z ostatniej chwili
Najlepiej ocenianeKontakt z redakcją

Jeśli chcieliby Państwo podzielić z nami swoją opinią na temat tekstów z dodatku, zasygnalizować tematykę, którą moglibyśmy się zająć prosimy o kontakt pod adresem: plusminus@rp.pl
Tu nas znajdziesz: Daj znać! DO GÓRY
common