Plus Minus

Waldemar Kuczyński, minister w rządzie Tadeusza Mazowieckiego, doradca w rządzie Jerzego Buzka: Reformy, które przeprowadzał rząd Buzka, były ustalane na zasadzie wrzutek. Ktoś przychodził i mówił: „Jerzy, może to". 
I premier mówił: „Dobrze". Gdyby ktoś nad tym panował, to rozłożyłby je w czasie.
Psychologia stała się rodzajem kultu samego siebie. 
Jej przekaz brzmi: wszystko opiera się na tobie, całe zło pochodzi z rodziny, 
a pozytywna przyszłość zależy od ustawienia twego „ja" w stosunku do innych, 
przy czym masz pełną wolność wyboru - mówi Paul C. Vitz, amerykański psycholog
Antonio Socci | Kiedy Bergoglio został wybrany na papieża, byłem w euforii. Miałem ogromną nadzieję, że uczyni Kościół skromniejszym, uporządkuje 
i zdyscyplinuje kurię. Tymczasem do tej pory dokonuje niemal wyłącznie dzieła zniszczenia.
31-01-2019 Tomasz Krzyżak

No i Misia posadzili

Drogi Siewco, wybacz, że nie stawiłem się w tym tygodniu na pilną naradę, którą zwołałeś w związku z pobytem Twego następcy wśród młodych. Ufam, że wszystkie wskazówki co do tego, jak z nimi postępować, przywiezie mój zastępca, którego zapewne widziałeś. Dobry i poczciwy to anioł, w którego warto inwestować. Ale do rzeczy. Nie stawiłem się na naradzie, bo jak zwykle musiałem pilnować tych, których powierzyłeś mej opiece. Pozostawienie ich nawet na sekundę powoduje, że popadają w kłopoty.

31-01-2019 Robert Mazurek

Bobsleje Pana J.

Nie wiadomo, kiedy to się zaczęło, ale pojednali się. Na amen. A przecież kampania 2019 roku była wyjątkowo brutalna. PiS – wtedy jeszcze tak się ta partia nazywała – zaczął ją osłabiony, bo Prezes poddał się operacji kolana i dochodził do siebie dwa miesiące. Dziś, po dziesięciu latach, nikt nie wierzy, że ten starszy pan na archiwalnych zdjęciach to on. Nie do poznania.

31-01-2019 Robert Mazurek

Butelka otwarta do Artura Andrusa

Świat się kuńczy na Makuńczy, jak mawia Artur Andrus, kpiąc z Komańczy. Ale, drogi Arturze, świat faktycznie zmierza ku końcowi. Imaginujesz sobie, że o marsali piszą teraz na stronach kulinarnych, że do lodów się tylko nadaje?! Nie trzęsiesz się z oburzenia, że kolejne winnice pod Malagą wycinają, bo hotele, bo apartamenty, bo turyści?!

31-01-2019 Irena Lasota

Elity do boju!

Już od dawna nie było słychać elit epistolarnych. Kiedyś listy intelektualistów (najwybitniejszych oczywiście) krążyły po Europie jak widmo. Czasami były to dobrze sformułowane postulaty w słusznych sprawach, mające zwrócić uwagę opinii publicznej na konkretne zagrożenia, czasami były to krzyki osób, które nie miały nic specjalnego do powiedzenia, ale uważały, że cokolwiek powiedzą czy wykrzyczą – tak czy owak jest ważne.

31-01-2019 Tomasz P. Terlikowski

O granicach medycyny i wartości życia

Są takie sytuacje, z których nie ma dobrego, powszechnie akceptowalnego wyjścia. Nie brak także takich, w których klasyczne myślenie chrześcijańskie, a może lepiej powiedzieć chrześcijańska w wydaniu katolickim etyka, podpowiada rozwiązania odmienne od tego, co obecnie uchodzi za liberalną, świecką, a może nawet ludzką ortodoksję.

31-01-2019 Jan Maciejewski

Baśnie ze śniegu

Dwoje staruszków i pies. Dookoła, na odległość, której nie liczy się już kilometrami, tylko dniami i nocami drogi, nic poza śniegiem i zimnem. I z czego tu sklecić opowieść, o czym nakręcić film? Nie ma innego wyjścia, zostają tylko śnieg i baśnie; to, co konieczne do przetrwania – powtarzalność, dokładność w robieniu codziennie tych samych rzeczy i coś, co jest w każdym możliwym sensie przeciwieństwem tej rutyny. Co nie ma prawa się wydarzyć, ale i tak zawsze jest.

31-01-2019 Małgorzata Piwowar

Jak dodać kobiecie blasku

Moda stała się dziś dodatkiem do modelek – celebrytek. Nieważne, co one noszą, liczy się to, że one to noszą. A korporacje kupują znane marki nie z miłości do mody, 
tylko dla zysków – mówi Małgorzacie Piwowar znakomity projektant, Jerzy Antkowiak.

31-01-2019 Marcin Łuniewski

Bursztynowy separatyzm

Nie ma części Rosji bliższej Europie niż obwód kaliningradzki. I nie chodzi tylko o geografię, ale też o historię i odczucia samych mieszkańców. Nic dziwnego, że chcą większej autonomii. Moskwa stanowczo się na to nie zgadza.

31-01-2019 Michał Płociński

Kaczyński okazał się najbardziej sprytny

Między Srebrną a Prawem i Sprawiedliwością nie ma żadnego formalnego związku poza personaliami. Ludzie, którzy kontrolują tę spółkę, mają oczywiście określone role w PiS, ale nie występują w niej przecież jako przedstawiciele partii. Jarosławowi Kaczyńskiemu udało się stworzyć unikalny w polskich warunkach mechanizm zarządzania takim hybrydalnym organizmem - mówi prof. Antoni Dudek, historyk i politolog.

31-01-2019 Piotr Zaremba

Twarze i maski Piotra Glińskiego

Minister kultury to boleśnie zraniony raptus 
czy zręczny gracz?

Najczęściej czytane
Z ostatniej chwili
Najlepiej ocenianeKontakt z redakcją

Jeśli chcieliby Państwo podzielić z nami swoją opinią na temat tekstów z dodatku, zasygnalizować tematykę, którą moglibyśmy się zająć prosimy o kontakt pod adresem: plusminus@rp.pl
Tu nas znajdziesz: Daj znać! DO GÓRY
common