Plus Minus

Waldemar Kuczyński, minister w rządzie Tadeusza Mazowieckiego, doradca w rządzie Jerzego Buzka: Reformy, które przeprowadzał rząd Buzka, były ustalane na zasadzie wrzutek. Ktoś przychodził i mówił: „Jerzy, może to". 
I premier mówił: „Dobrze". Gdyby ktoś nad tym panował, to rozłożyłby je w czasie.
Psychologia stała się rodzajem kultu samego siebie. 
Jej przekaz brzmi: wszystko opiera się na tobie, całe zło pochodzi z rodziny, 
a pozytywna przyszłość zależy od ustawienia twego „ja" w stosunku do innych, 
przy czym masz pełną wolność wyboru - mówi Paul C. Vitz, amerykański psycholog
Antonio Socci | Kiedy Bergoglio został wybrany na papieża, byłem w euforii. Miałem ogromną nadzieję, że uczyni Kościół skromniejszym, uporządkuje 
i zdyscyplinuje kurię. Tymczasem do tej pory dokonuje niemal wyłącznie dzieła zniszczenia.
29-08-2019 Robert Mazurek

Duży może więcej

Skoro tydzień temu było wino z najmniejszej (Lazanou), to teraz czas na największą winnicę Afryki Południowej? No nie, aż tak nie mierzymy, są w RPA naprawdę gigantyczne koncerny, ale nam dziś wystarczy Alvi's Drift – wielka farma (mleko, sery, mięso, cytrusy) ze swą, bagatela, 410-hektarową winnicą. Najpierw jednak smrodek dydaktyczny. Wino uprawia się w RPA w bardzo wielu miejscach, ale zwykło się uważać, że te najlepsze, a już na pewno te najbardziej znane, powstają na południowym zachodzie kraju, a w zasadzie kontynentu. Nie inaczej jest z Alvi's Drift położonym ponad 100 kilometrów na zachód od Kapsztadu, co na warunki południowoafrykańskie oznacza, że zaglądają sobie z mieszkańcami tego pięknego miasta w okna.

29-08-2019 Jakub Małecki

Rzucić wszystko i czytać

Pisarz Jakub Małecki poleca w "Plusie Minusie": Coraz trudniej mi znaleźć powieść, która nie będzie przypominać innych powieści – taką, która mnie jakoś porwie, zaskoczy i każe rzucić wszystko.

29-08-2019 Bartosz Suwiński

Gdy Odyseusz nie wypłynął jeszcze z Budy

Literatura węgierska cieszy się w Polsce sporym uznaniem. Ma wielu akolitów, a jej recepcja i krytyka wyglądają całkiem dobrze. Ciepło przyjęta w ostatnich latach „Pamięć" Pétera Nádasa, „Ostatnia gospoda" Imre Kertésza, „Miasto uśpionych kobiet" Gyula Krúdyego i wreszcie świeżo przetłumaczony „Rozwód w Budzie" Sándora Máraia świadczą o niesłabnącym zainteresowaniu rzeczoną literaturą.

29-08-2019 Michał Zacharzewski

Córki strzelają do nazistów

Wraz z premierą „Wolfenstein 3D" świat gier komputerowych przeżył prawdziwą rewolucję. Był to bowiem tytuł, który wówczas – w 1992 roku – zaskakująco sprawnie wykorzystał pierwsze nieśmiałe próby tworzenia trójwymiarowych strzelanin z widokiem z oczu bohatera do zaspokojenia potrzeb ówczesnych graczy. A przecież niemal każdy chciał wtedy strzelać. W „Wolfenstein 3D" strzelanie było zaś czystą przyjemnością.

29-08-2019 Marzena Tarkowska

Zatańczyć i zapomnieć

Gdzie się podziała dziewczyna, której teledysk do utworu „Ride" został w 2010 r. odrzucony przez amerykańską stację muzyczną BET za zbyt seksualny charakter? Czy to ta sama wokalistka, która w pełnej gorzkich słów piosence „Like a Boy" chciała pokazać, co myśli, mężczyznom, którzy nie potrafią odczytywać kobiecych uczuć i okłamują czekające na nich w domu partnerki? Dzisiaj to już inna osoba, z nowymi doświadczeniami – szczęśliwa mężatka, wierząca, mama dwojga dzieci. Sama podkreśla, że jej siódmy album w dyskografii został wydany w zupełnie innym momencie życia. I to nakładem własnej wytwórni Beauty Marks Entertainment.

29-08-2019 Małgorzata Piwowar

Sztuka się kończy. Ratować?

Książka prof. Marii Poprzęckiej to obraz chaosu współczesnej sztuki. Autorka przywołuje sentencję: „Ars longa, vita brevis, occasio praeceps, experimentum periculosum, iudicium difficile" – „sztuka długa, życie krótkie, okazja ulotna, doświadczenie niebezpieczne, sąd niełatwy". I dodaje, że ta maksyma pasuje do sztuki współczesnej.

29-08-2019 Marek Oramus

Druga wojna światów

W dobie masowego dopisywania dalszych ciągów zmarłym klasykom dość długo bronił się Wells ze swoją „Wojną światów". W końcu padło i na niego, przy czym wpływ na to mógł mieć film Spielberga i wizja marsjańskich machin bojowych atakujących Snopami Gorąca.

29-08-2019 Robert Górski i Mariusz Cieślik

Frakcja psychiatryczna w natarciu

Dementujemy informacje tabloidów: Maryla Rodowicz nie jest chytrą babą z Radomia.

29-08-2019 Włodzimierz Suleja

Zmowa

Trudno nie dostrzec, 
że to właśnie Stalin 
zachęcał Hitlera, 
by kontynuował swój grabieżczy marsz. 
Związek Sowiecki w myśl planów dyktatora 
miał w ten sposób przesunąć swoje granice daleko 
na zachód, odzyskując 
tereny utracone przez carat.

29-08-2019 Katarzyna Płachta

Gaśnica z benzyną

Reprezentujemy czasami zbieżne, a czasami odmienne 
punkty widzenia. Historycy z Polski, Niemiec i Rosji 
opowiadają, jak historiografie w ich krajach spoglądają 
na pakt Ribbentrop-Mołotow, nazywany w Niemczech 
paktem Hitler-Stalin.

Najczęściej czytane
Z ostatniej chwili
Najlepiej ocenianeKontakt z redakcją

Jeśli chcieliby Państwo podzielić z nami swoją opinią na temat tekstów z dodatku, zasygnalizować tematykę, którą moglibyśmy się zająć prosimy o kontakt pod adresem: plusminus@rp.pl
Tu nas znajdziesz: Daj znać! DO GÓRY
common