Plus Minus

Waldemar Kuczyński, minister w rządzie Tadeusza Mazowieckiego, doradca w rządzie Jerzego Buzka: Reformy, które przeprowadzał rząd Buzka, były ustalane na zasadzie wrzutek. Ktoś przychodził i mówił: „Jerzy, może to". 
I premier mówił: „Dobrze". Gdyby ktoś nad tym panował, to rozłożyłby je w czasie.
Psychologia stała się rodzajem kultu samego siebie. 
Jej przekaz brzmi: wszystko opiera się na tobie, całe zło pochodzi z rodziny, 
a pozytywna przyszłość zależy od ustawienia twego „ja" w stosunku do innych, 
przy czym masz pełną wolność wyboru - mówi Paul C. Vitz, amerykański psycholog
Antonio Socci | Kiedy Bergoglio został wybrany na papieża, byłem w euforii. Miałem ogromną nadzieję, że uczyni Kościół skromniejszym, uporządkuje 
i zdyscyplinuje kurię. Tymczasem do tej pory dokonuje niemal wyłącznie dzieła zniszczenia.
01-08-2019 Robert Mazurek

Bez hitu na lato

Nie we wszystko wierzyć należy, tym bardziej internetom. Ale sprawdzić można. Tym razem w Lidlu krzyczą: „Wielka letnia wyprzedaż aż do 50 proc.". No więc nie taka wielka, raczej 10–20 proc. i czyszczenie magazynów, ale jak ktoś chce kilka złotych oszczędzić, to ma do poniedziałku czas. Przyjrzałem się ofercie i albo nieuważnie się przyglądałem, albo prawdziwych hitów nie ma. A co jest?

01-08-2019 Eliza Olczyk

Liberałowie wysiedli na przystanku „władza”

Robert Gwiazdowski, prawnik, ekonomista, założyciel ruchu politycznego Polska Fair Play Politycy zasłaniali się przedsiębiorcami jak tarczą przed roszczeniami pracowników. To dlatego 500+ spotkało się z takim entuzjazmem. Bo skoro przez 30 lat ludziom wyłącznie zabierano dużo pieniędzy, a nagle część zaczęto im oddawać, to nie posiadali się z radości.

01-08-2019 O. Maciej Zięba OP

Wojna czy pokój?

Spróbowałem sporządzić „listy grzechów". Rozumiem przez to spis problemów, z którymi różne grupy powinny próbować się zmierzyć, aby stworzyć możliwość racjonalnej debaty, wspólnego namysłu nad kondycją Rzeczypospolitej oraz Kościoła.

01-08-2019 Marek Kozubal

Krzyk ofiar, łzy ocalałych

Czy sztuka może przynieść katharsis, wzbudzić uczucie trwogi i współczucia, zwiększyć empatię wobec losu ofiar wojennych? – zastanawia się prof. Halina Taborska.

01-08-2019 Robert Górski i Mariusz Cieślik

Moralna Pięta Achillesa

Panie Turek, panie Zimoch – kończcie ten mecz!

01-08-2019 Bogusław Chrabota

Jak upadło miasto Afrodyty

Prawdziwa rewolucja wydarzyła się tu w końcu czwartego wieku. Najpierw więc cesarz Teodozjusz, nazwany przez następców „wielkim", zakazał w całym imperium odwiedzania świątyń, składania ofiar i oddawania czci posągom pogańskim.

01-08-2019 Robert Mazurek

Wniebowzięci 2. Wzlot Marka

Życie Arkaszki nie było usłane różami, Lutka podobnie. Młodzieńcze marzenia, jeśli ośmielali się je mieć, niezrealizowane. W rubryce dorobek pustka, żon brak, męska przyjaźń im została i bar Alinka. Ale w końcu i do nich uśmiechnęło się szczęście. A szczęście miało na imię osiem i pół patyka. Na łebka, wygrane w gry liczbowe, w totka. Taką fortunę wydać warto niebanalnie, Arkaszka i Lutek polecieli więc, via Koszalin, do Rzeszowa, miasta magicznego, miasta pięknych dziewcząt.

25-07-2019 Jan Maciejewski

Ostatni zryw

Na ostatniej z prostych, tej, która prowadzi do śmierci, już nic nie stoi na przeszkodzie. Rozsądek i plany nie każą dłużej czekać, opinia i konwencje przestają mieć cokolwiek do powiedzenia. Pewnie dlatego życie nie kończy się powoli jak gasnący knot świecy, tylko szybko i gwałtownie, jak błysk eksplozji. W ostatnich dniach i godzinach wstępują w umierającego siły, których się po sobie nie spodziewał. Przychodzą z tych wszystkich miejsc, do których nie zdąży dotrzeć; z wnętrza każdej chwili, która chciałaby zostać przez niego przeżyta. I wtedy wszystko staje się jasne.

25-07-2019 Michał Płociński

W każdych czasach potrzeba Bohaterów

W przesłaniu powstańców nie ma miejsca na odpuszczanie, wycofywanie się z życia społecznego, gdy panuje względny spokój. 
To jest ta harcerska szkoła II Rzeczypospolitej – dążenia do tego, by być jak najlepszym - mówi Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.

25-07-2019 Jan Bończa-Szabłowski

Nie wyskoczyłem ze statku, który nazywa się Polska

Nikt, żadne miasto, żaden kraj nie stworzył armii do walki z Niemcami. Polacy zaś oddolnie stworzyli konspiracyjną armię. Pełną armię - mówi Jan Kulma, reżyser, filozof, Muzyk, Uczestnik Powstania Warszawskiego.

1 ...9 10 11 12 13 14 15
Następna
Najczęściej czytane
Z ostatniej chwili
Najlepiej ocenianeKontakt z redakcją

Jeśli chcieliby Państwo podzielić z nami swoją opinią na temat tekstów z dodatku, zasygnalizować tematykę, którą moglibyśmy się zająć prosimy o kontakt pod adresem: plusminus@rp.pl
Tu nas znajdziesz: Daj znać! DO GÓRY
common