Plus Minus

Waldemar Kuczyński, minister w rządzie Tadeusza Mazowieckiego, doradca w rządzie Jerzego Buzka: Reformy, które przeprowadzał rząd Buzka, były ustalane na zasadzie wrzutek. Ktoś przychodził i mówił: „Jerzy, może to". 
I premier mówił: „Dobrze". Gdyby ktoś nad tym panował, to rozłożyłby je w czasie.
Psychologia stała się rodzajem kultu samego siebie. 
Jej przekaz brzmi: wszystko opiera się na tobie, całe zło pochodzi z rodziny, 
a pozytywna przyszłość zależy od ustawienia twego „ja" w stosunku do innych, 
przy czym masz pełną wolność wyboru - mówi Paul C. Vitz, amerykański psycholog
Antonio Socci | Kiedy Bergoglio został wybrany na papieża, byłem w euforii. Miałem ogromną nadzieję, że uczyni Kościół skromniejszym, uporządkuje 
i zdyscyplinuje kurię. Tymczasem do tej pory dokonuje niemal wyłącznie dzieła zniszczenia.
13-12-2018 Jacek Cieślak

Tajemnica teczek Prousta

105 lat po premierze pierwszego tomu „W poszukiwaniu utraconego czasu" następuje reaktywacja siedmioksięgu Prousta. 
Nowe tłumaczenie zaprezentuje nam inaczej tę jedną z najsłynniejszych powieści, znaną dotąd w Polsce 
z mało wiernego przekładu Tadeusza Boya-Żeleńskiego.

13-12-2018

Brakuje nam mistrzów

Kompozytor i pianista jazzowy Włodek Pawlik: Ostatnio zafrapowała mnie książka Magdaleny Grzebałkowskiej „Komeda. Osobiste życie jazzu". To biografia Krzysztofa Komedy, ale udokumentowana wieloma faktami oraz zdjęciami, które trudno znaleźć w innych źródłach.

13-12-2018 Marcin Kube

Flamenco w rytmie R’N’B

Aż się prosiło, żeby ktoś w końcu połączył te dwa muzyczne żywioły z różnych kontynentów. Rosalía pochodzi z katalońskiej wioski Sant Esteves Sesrovires 40 kilometrów od Barcelony, jadąc w głąb Półwyspu Iberyjskiego. Dziewczyna podbija właśnie światowy rynek muzyczny, objeżdżając Amerykę po festiwalach i studiach telewizyjnych z tradycyjną muzyką flamenco, której uczyła się w szkole, przefiltrowaną przez elektronikę, hip-hop i taneczne r'n'b.

13-12-2018 Maciej J. Nowak

Patriotyczne znaki Rusinka

Na literaturę dziecięcą w ostatnim czasie zapanowała moda. Można dyskutować, na ile jest to fascynacja autentyczna, a na ile powierzchowna, niemniej faktem jest zalew rynku książkami dla najmłodszych.

13-12-2018 Michał Zacharzewski

Wojna z mutantami do poprawki

Wojna może nigdy się nie zmienia, jednak fani głośnej serii „Fallout" muszą przygotować się na zmiany. Najnowsza odsłona serii przeniesie ich do Zachodniej Wirginii, do Krypty 76, w której ćwierć wieku temu ludzie ukryli się przed nadciągającą zagładą nuklearną. Teraz opuszczają jej gościnne progi i próbują zasiedlić bezdroża. Nie będzie to oczywiście łatwe, gdyż cywilizacja runęła w gruzy, a niebezpiecznych mutantów nie brakuje.

13-12-2018 Rafał Glapiak

Strażacy-Podpalacze rodziny

Brinsonowie po raz kolejny przenoszą się z miejsca na miejsce w poszukiwaniu lepszego życia. Jerry (Jake Gyllenhaal), głowa domu, stara się znaleźć pracę, która przyniesie nie tylko stały dochód, ale także spełnienie. Gdy znowu traci posadę, wyjeżdża w głąb stanu Montana, by za psie pieniądze gasić pożary. Tymczasem jego żona Jeanette (Carey Mulligan), niepewna przyszłości, wdaje się w romans ze starszym i dobrze sytuowanym mężczyzną, co obserwuje ich syn Joe (Ed Oxenbould).

13-12-2018 Michał Zacharzewski

Złociste dzieje browarów

Jeszcze dziesięć lat temu w polskich pubach i restauracjach królowały niemal identyczne piwa dostarczane przez wielkie koncerny. Później wybuchła piwna rewolucja. Na rynku zaroiło się od nowych browarów i oryginalnych trunków. Ich picie stało się modne. Dziś każdy piwosz musi znać co najmniej kilkanaście stylów piwa, wiedzieć, w jakiej temperaturze serwuje się je i w jakim szkle. „Polskie piwo. Biografia. Historia lekko podchmielona" Marcina Jakuba Szymańskiego to doskonała okazja, by poznać historię naszych browarów, która jest nieco dłuższa niż ostatnich kilkanaście lat.

13-12-2018 Michał Kołodziejczyk

Nadal lubię chodzić

– Myśmy w Polsce byli jak te ratlerki – kąsaliśmy, szczekaliśmy, mówiliśmy, czego to my nie zrobimy. 
A świat mówił, że możemy sobie szczekać, ale na razie nas u siebie nie chce. Zrobiłem tak, że chciał 
– mówi Michałowi Kołodziejczykowi Robert Korzeniowski, czterokrotny złoty medalista olimpijski w chodzie.

13-12-2018 Irena Lasota

Rosyjskie rocznice

W ostatnim tygodniu można było przeczytać wiele artykułów poświęconych stuleciu urodzin Aleksandra Sołżenicyna i śmierci weteranki ruchu dysydenckiego w Związku Sowieckim Ludmiły Aleksiejewej. Obojgu przypisywano – słusznie zresztą – udział w rozbiciu imperium sowieckiego.

13-12-2018 Lidia Pańków, Julia Pańków

Pani od dobrych manier

Wczesne rysunki świadczą o klasie Janiny Ipohorskiej: są zarazem cięte i nieobraźliwe, komentują gwałtowne zmiany społeczne, nie przekraczając granicy dobrego smaku. Widać, z jaką ironią autorka podchodzi do „nowych elit".

1 ...9 10 11 12 13 14 15
Następna
Najczęściej czytane
Z ostatniej chwili
Najlepiej ocenianeKontakt z redakcją

Jeśli chcieliby Państwo podzielić z nami swoją opinią na temat tekstów z dodatku, zasygnalizować tematykę, którą moglibyśmy się zająć prosimy o kontakt pod adresem: plusminus@rp.pl
Tu nas znajdziesz: Daj znać! DO GÓRY
common