Plus Minus

Waldemar Kuczyński, minister w rządzie Tadeusza Mazowieckiego, doradca w rządzie Jerzego Buzka: Reformy, które przeprowadzał rząd Buzka, były ustalane na zasadzie wrzutek. Ktoś przychodził i mówił: „Jerzy, może to". 
I premier mówił: „Dobrze". Gdyby ktoś nad tym panował, to rozłożyłby je w czasie.
Psychologia stała się rodzajem kultu samego siebie. 
Jej przekaz brzmi: wszystko opiera się na tobie, całe zło pochodzi z rodziny, 
a pozytywna przyszłość zależy od ustawienia twego „ja" w stosunku do innych, 
przy czym masz pełną wolność wyboru - mówi Paul C. Vitz, amerykański psycholog
Antonio Socci | Kiedy Bergoglio został wybrany na papieża, byłem w euforii. Miałem ogromną nadzieję, że uczyni Kościół skromniejszym, uporządkuje 
i zdyscyplinuje kurię. Tymczasem do tej pory dokonuje niemal wyłącznie dzieła zniszczenia.
15-10-2019 Łukasz Warzecha

Ostrzej czy łagodniej

PiS musi zaplanować strategię na najbliższy czas. Odchodzą bowiem komfortowe czasy, gdy jedynym przeciwnikiem 
dla ludzi Kaczyńskiego byli nieudacznicy Schetyny.

29-08-2019 Piotr Potomski , Wojciech Kalwat

Generał „czarnych diabłów”

Stanisław Maczek urodził się w ziemiańskiej rodzinie o chorwackich korzeniach. Z wykształcenia był filozofem, z pasji żołnierzem. 
Do historii przeszedł jako wybitny dowódca 1. Dywizji Pancernej.

29-08-2019 Michał Szułdrzyński

Najsłabszy punkt

Dziennikarze amerykańskiego serwisu NBC News opublikowali dokumenty, które rzucają nowe światło na największy dotychczas skandal, który uderzył w Facebooka, czyli aferę Cambridge Analytica (CA). Wybuchła ona w marcu 2018 r., gdy „New York Times" i „The Guardian" ujawniły wyniki dziennikarskiego śledztwa, które pokazało, że bazy danych stworzone przez CA posłużyły w 2016 r. w kampaniach brexitowej w Wielkiej Brytanii i prezydenckiej w USA. Nielegalnie pozyskane dane użytkowników pozwoliły stworzyć skomplikowane profile kilkudziesięciu milionów wyborców. Zdaniem niektórych ekspertów mogło to mieć spory wpływ na wyniki obu głosowań, które miały kolosalny wpływ na losy Zachodu. Dziś widzimy dobrze, że zarówno wybór Donalda Trumpa, jak i decyzja Brytyjczyków, by wyjść z Unii Europejskiej, zmieniają zupełnie porządek naszego świata.

29-08-2019 Marcin Kube

Skazane na nieobecność

Wojenne straty polskiej kultury to nie tylko zburzone zabytki, rozkradzione dzieła sztuki, spalone rękopisy. 
Straciliśmy dorobek wielu pisarzy, których wojna zmusiła do emigracji, i minął moment, 
gdy ich książki mogły przejść do kanonu. O niektórych jednak zapomnieliśmy na własne życzenie. 
To w szczególności przypadek emigracyjnych pisarek.

29-08-2019 Jan Maciejewski

Przecież jesteśmy gotowi

Działo się. W Gdyni jeden marynarz łamał rękami podkowy i zębami przegryzał gwoździe. Na południu grupa naukowców szykowała się do wypuszczenia balonu własnej produkcji w stratosferę i w ogóle musiało być nie najgorzej, skoro kilogram wiśni kosztował 3 grosze. Zdarzały się też tragedię – pod Wilanowem wpadły na siebie dwa pociągi – ale bez złych wiadomości, synkopy śmierci i cierpienia rytm wydarzeń robi się depresyjnie monotonny. Na wakacjach nie wypada się nudzić, a z biur Orbisu dochodziły wieści, że tak dużego zainteresowania podróżami jak latem 1939 roku jeszcze w Polsce nie było. I dlaczego miałoby być inaczej, skoro gazety zgodnym chórem przekonywały: „Nie potrzebujemy się martwić, bo jesteśmy gotowi. Cokolwiek nastąpić by mogło – przecież jesteśmy gotowi".

29-08-2019 Robert Mazurek

Poproszę błyskawiczną

Czytam, że jednego sędziego w Polsce wykończyło nagie zdjęcie. Jest na nim sam. Matko jedyna, to PiS się już za nudystów wziął?! Tu, w południowej Afryce, do lepszych obrazków przyzwyczajeni są czytelnicy gazet. Fotką in flagranti załatwiono jednego biskupa i kilku polityków opozycji, więc goły sędzia, w dodatku bez baby, wzbudziłby co najwyżej politowanie. Wiadomo dlaczego.

29-08-2019 Maciej J. Nowak

Gdy nastrój gór się zmienia

Piękne i niebezpieczne. Tragedie w górach zdarzały się od dawna. Na Giewoncie historia się właśnie powtórzyła. 
Burza podobna do tegorocznej uśmierciła tam ponad 80 lat temu kilka osób.

29-08-2019 Irena Lasota

Apel z konia trojańskiego

Większość Amerykanów nie wie, co to jest urlop. 
To znaczy taki dobry, wielotygodniowy, europejski urlop, w czasie którego albo nie robi się nic, albo łowi ryby, albo jeździ po swoim i innym kraju, by obejrzeć to, co koniecznie trzeba zobaczyć. To prawda, że Europejczycy dawniej narzekali na głośnych Amerykanów biegających od Luwru do pałacu Buckingham, z krótkim wypadem do Koloseum. Było ich dużo i rzeczywiście zaliczali wszystko w zawrotnym tempie, ale stanowią oni ciągle mniej niż 3 proc. ludności USA.

29-08-2019 Tomasz P. Terlikowski

Antynaukowa lewica

Lewica, i to od dawna, szczyci się nieustannie swoim zaufaniem do nauki. Nauka nie schodzi jej z ust, ale gdy chwilę pogrzebać, okazuje się, że politycy lewicy, a nawet jej naukowe autorytety (szczególnie te z nauk humanistycznych), to zwyczajni naukowi ignoranci. A pokazuje to nie tylko dyskusja na temat podstaw fizyki, dotycząca krzyża na Giewoncie, ale i stosunek do klauzuli sumienia czy zmian prawa w Polsce. We wszystkich tych sprawach autorytety lewicy wykazują się zaskakującą ignorancją.

29-08-2019 Dan Lyons

Plastikowe łódeczki porwane przez tsunami

Powinniśmy byli dać sobie spokój z marketingiem 
czy pozyskiwaniem fanów na Facebooku i po prostu zająć się swoją najważniejszą pracą, czyli dziennikarstwem. Powinniśmy byli robić to, w czym byliśmy najlepsi.

Najczęściej czytane
Z ostatniej chwili
Najlepiej ocenianeKontakt z redakcją

Jeśli chcieliby Państwo podzielić z nami swoją opinią na temat tekstów z dodatku, zasygnalizować tematykę, którą moglibyśmy się zająć prosimy o kontakt pod adresem: plusminus@rp.pl
Tu nas znajdziesz: Daj znać! DO GÓRY
common