Historia

Do Muzeum Narodowego w Gdańsku trafi miedzioryt utracony w czasie wojny, który pochodzi ze słynnej kolekcji Jacoba Kabruna.
Książę Adam Czartoryski jest spokrewniony z hiszpańską rodziną królewską, jest też mistrzem karate i nie zna języka polskiego.
Król Jan III Sobieski powrócił do Wiednia. Po raz pierwszy zagraniczne muzeum prezentuje wystawę o życiu i dokonaniach tego monarchy.

Odkryto dół z zamordowanymi Żydami

Stowarzyszenie „Wizna 1939” w trakcie prac badawczych w Wiźnie odnalazło szczątki zabitych osób, prawdopodobnie zamordowanych przez Niemców w 1941 r. Żydów.

Ocalone obrazy odzyskały blask

Instytut POLONIKA przeprowadził renowację 30 obrazów polskich twórców. Dzieła znajdujące się w zbiorach Muzeum Polskim w Ameryce w Chicago.

Unikalny fortepian Paderewskiego w Poznaniu

Instrument, na którym Ignacy Jan Paderewski pobierał nauki u polskiego pianisty i kompozytora Teodora Leszetyckiego trafił do Poznania.

Sprawiedliwi z Waniewa

Polskie małżeństwo zamordowane podczas wojny za ukrywanie ośmiorga Żydów, zostanie uhonorowane przez Instytut Pileckiego.

Polska odnawia kościół we Lwowie

Instytut POLONIKA rozpoczyna renowację monumentalnych schodów przy kościele św. Antoniego we Lwowie.

ORLEN kupił zbroję husarza z kolekcji Kossaka

Do Muzeum Historii Polski trafiła unikalna zbroja, która w przeszłości należała do rodziny słynnych krakowskich artystów.

"Paszporty Paragwaju" najlepszym dokumentem

Opowieść o wydawanych fałszywych dokumentach dla Żydów w czasie wojny zwyciężyła na festiwalu filmów „Niepokorni Niezłomni Wyklęci”.

Zrabowana strzelba licytowana w USA

Dubeltówka prawdopodobnie skradziona z Muzeum Wojska Polskiego w czasie Powstania Warszawskiego wystawiona została na aukcji USA.

Dlaczego zginął Wacław Budziszewski?

Instytut Pileckiego upamiętnia postać nastolatka Wacława Budziszewskiego z miejscowości Nur koło Ostrowi Maz., który oddał życie, aby ratować rodziców oskarżonych o ukrywanie Żydów.

Przedwojenna femme fatale

Nazywała się Sonia Nejman, ale wraz z rozpoczęciem kariery filmowej przeobraziła się w Norę Ney. Choć chętnie udzielała wywiadów, a publiczność interesowała się jej życiem osobistym, to umiała zadbać o swój medialny wizerunek kobiety tajemniczej.

Poprzednia
1 2 3 4 5 6 7 ...10
Z ostatniej chwili
Najczęściej czytane
common