Historia

Książę Adam Czartoryski jest spokrewniony z hiszpańską rodziną królewską, jest też mistrzem karate i nie zna języka polskiego.
Król Jan III Sobieski powrócił do Wiednia. Po raz pierwszy zagraniczne muzeum prezentuje wystawę o życiu i dokonaniach tego monarchy.
Ziemianie sprzeciwiają się rujnowaniu polskich dworów. Będą dzisiaj demonstrowali przed Kancelarią Prezydenta RP.

Śladami kresowej historii

Zułowo, Kopciowo, Dyneburg, Rygę, Wilno, Kiejdany – te miejsca odwiedzili laureaci konkursu „Sprzączki i guziki z orzełkiem ze rdzy…”

Pokażą potęgę, jak na Tysiąclecie

15 sierpnia w stolicy na Wisłostradzie planowana jest Wielka Defilada Niepodległości, z udziałem rekonstruktorów i żołnierzy - którzy zaprezentują różne epoki historyczne od Mieszka I do współczesności.

Te siostry ratowały żydowskie dzieci

W Warszawie powstanie muzeum, w którym przypomniana zostanie historia ratowania żydowskich dzieci przez Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi.

Szorstki wdzięk Rudzkiego

Alfabet polskich gwiazd | Kazimierz Rudzki, powojenny aktor, reżyser i pedagog, był przede wszystkim niezapomnianym konferansjerem, który w czasie występów kabaretowych czy słuchowisk radiowych wyróżniał się sposobem mówienia: nawet pauzy między słowami potrafił nasycić ironią, a jego sceniczne emploi porównywano do Bustera Keatona.

Międzynarodowe sprzątanie cmentarza żydowskiego

Grupa wolontariuszy z dziesięciu krajów będzie porządkowała cmentarz żydowski w Warszawie.

Awantura o tablicę smoleńską na pomniku ofiar hitlerowców

Tablica smoleńska pojawiła się na pomniku wojennym w Wolborzu w łódzkim. Lokalny IPN uważa, że to niestosowne, ale władze gminy i posłanka PiS nie widzą w tym nic złego.

Złota era slapsticku

17 czerwca minie 101 lat od premiery filmu „Imigrant", najsłynniejszej komedii slapstickowej Charliego Chaplina. W kinie amerykańskim zapoczątkowała ona okres świetności niemych komedii krótkometrażowych.

Sprzedaż „Damy z gronostajem” nie spodobała się Polakom

Ponad połowa ankietowanych źle ocenia decyzję ministra kultury – wynika z badania dla „Rzeczpospolitej".

Styczniowi Sybiracy

Pamięć narodu o przyczynach i tragicznych konsekwencjach niepodległościowego zrywu, jakim było powstanie styczniowe, kształtowała m.in. sztuka, zwłaszcza cykle rysunków Artura Grottgera oraz obrazy Aleksandra Sochaczewskiego i Jacka Malczewskiego.

Bez Żydów nie ma polskiej historii

Prof. Dariusz Stola, historyk, dyrektor Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

Poprzednia
1 2 3 4 5 6 7 ...10
Z ostatniej chwili
Najczęściej czytane
common