Historia

Książę Adam Czartoryski jest spokrewniony z hiszpańską rodziną królewską, jest też mistrzem karate i nie zna języka polskiego.
Król Jan III Sobieski powrócił do Wiednia. Po raz pierwszy zagraniczne muzeum prezentuje wystawę o życiu i dokonaniach tego monarchy.
Ziemianie sprzeciwiają się rujnowaniu polskich dworów. Będą dzisiaj demonstrowali przed Kancelarią Prezydenta RP.

Szorstki wdzięk Rudzkiego

Alfabet polskich gwiazd | Kazimierz Rudzki, powojenny aktor, reżyser i pedagog, był przede wszystkim niezapomnianym konferansjerem, który w czasie występów kabaretowych czy słuchowisk radiowych wyróżniał się sposobem mówienia: nawet pauzy między słowami potrafił nasycić ironią, a jego sceniczne emploi porównywano do Bustera Keatona.

Międzynarodowe sprzątanie cmentarza żydowskiego

Grupa wolontariuszy z dziesięciu krajów będzie porządkowała cmentarz żydowski w Warszawie.

Awantura o tablicę smoleńską na pomniku ofiar hitlerowców

Tablica smoleńska pojawiła się na pomniku wojennym w Wolborzu w łódzkim. Lokalny IPN uważa, że to niestosowne, ale władze gminy i posłanka PiS nie widzą w tym nic złego.

Złota era slapsticku

17 czerwca minie 101 lat od premiery filmu „Imigrant", najsłynniejszej komedii slapstickowej Charliego Chaplina. W kinie amerykańskim zapoczątkowała ona okres świetności niemych komedii krótkometrażowych.

Sprzedaż „Damy z gronostajem” nie spodobała się Polakom

Ponad połowa ankietowanych źle ocenia decyzję ministra kultury – wynika z badania dla „Rzeczpospolitej".

Styczniowi Sybiracy

Pamięć narodu o przyczynach i tragicznych konsekwencjach niepodległościowego zrywu, jakim było powstanie styczniowe, kształtowała m.in. sztuka, zwłaszcza cykle rysunków Artura Grottgera oraz obrazy Aleksandra Sochaczewskiego i Jacka Malczewskiego.

Bez Żydów nie ma polskiej historii

Prof. Dariusz Stola, historyk, dyrektor Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

Utraciliśmy Siemiradzkiego?

Londyński dom aukcyjny zwrócił niemieckiemu właścicielowi obraz Henryka Siemiradzkiego, którego sprzedaż została zablokowana w poprzednim roku.

Józef Czapski: Świadek z nieludzkiej ziemi

Dokładnie 25 lat temu, 12 stycznia 1993 r., w podparyskim Maisons-Laffitte zmarł Józef Czapski: pisarz, malarz, major Wojska Polskiego. Jeden z najważniejszych współpracowników paryskiej „Kultury".

Fundamenty meczetu pod Lublinem

Na cmentarzu w Studziance odkryto fundamenty meczetu wybudowanego przez społeczność tatarską.

Poprzednia
1 2 3 4 5 6 7 ...10
Z ostatniej chwili
Najczęściej czytane
common