Historia

Książę Adam Czartoryski jest spokrewniony z hiszpańską rodziną królewską, jest też mistrzem karate i nie zna języka polskiego.
Król Jan III Sobieski powrócił do Wiednia. Po raz pierwszy zagraniczne muzeum prezentuje wystawę o życiu i dokonaniach tego monarchy.
Ziemianie sprzeciwiają się rujnowaniu polskich dworów. Będą dzisiaj demonstrowali przed Kancelarią Prezydenta RP.

Sprzedaż „Damy z gronostajem” nie spodobała się Polakom

Ponad połowa ankietowanych źle ocenia decyzję ministra kultury – wynika z badania dla „Rzeczpospolitej".

Styczniowi Sybiracy

Pamięć narodu o przyczynach i tragicznych konsekwencjach niepodległościowego zrywu, jakim było powstanie styczniowe, kształtowała m.in. sztuka, zwłaszcza cykle rysunków Artura Grottgera oraz obrazy Aleksandra Sochaczewskiego i Jacka Malczewskiego.

Bez Żydów nie ma polskiej historii

Prof. Dariusz Stola, historyk, dyrektor Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

Utraciliśmy Siemiradzkiego?

Londyński dom aukcyjny zwrócił niemieckiemu właścicielowi obraz Henryka Siemiradzkiego, którego sprzedaż została zablokowana w poprzednim roku.

Józef Czapski: Świadek z nieludzkiej ziemi

Dokładnie 25 lat temu, 12 stycznia 1993 r., w podparyskim Maisons-Laffitte zmarł Józef Czapski: pisarz, malarz, major Wojska Polskiego. Jeden z najważniejszych współpracowników paryskiej „Kultury".

Fundamenty meczetu pod Lublinem

Na cmentarzu w Studziance odkryto fundamenty meczetu wybudowanego przez społeczność tatarską.

Miliony na ochronę zabytkowej nekropolii

Rząd chce przeznaczyć 100 mln zł na fundację, która ma zajmować się pracami konserwacyjnymi na żydowskiego cmentarza. Opozycja protestuje.

Walczą o dobre imię Polski. MSZ blokuje ich e-maile

Jest szansa na połączenie działań różnych organizacji w sprawie „polskich obozów zagłady". Ale aktywność musi wykazać resort dyplomacji.

85 tysięcy Elvisów

Miał 19 lat, gdy zainwestował 4 dolary, by nagrać dwie piosenki dla matki. Potem ruszyła lawina, która z kierowcy ciężarówki zrobiła muzyczną gwiazdę wszech czasów. W 40. rocznicę śmierci przypominamy tekst archiwalny.

John Quincy Adams: amerykański Talleyrand

Mówiono o nim, że był bardzo dobrym dyplomatą, wybitnym sekretarzem stanu, ale fatalnym prezydentem USA. W tych opiniach jest dużo przesady. Na pewno był postacią niezwykłą – światowcem, który przekonał Amerykanów do polityki izolacjonistycznej.

Poprzednia
1 2 3 4 5 6 7 ...10
Z ostatniej chwili
Najczęściej czytane
common