Upiorny spadek drugiej wojny

No i wreszcie skończyła się ta straszna wojna. Do dziś liczymy i uściślamy makabryczne straty – sama myśl o nich łamie pióro felietonisty.

„Chłopczyk” i „Tłuścioch” objawiają niszczycielską moc

24 lipca 1945 roku w przerwie obrad konferencji poczdamskiej, amerykański prezydent Harry Truman „mimochodem” wspomniał Stalinowi, że USA „dysponują nową bronią o niezwykłej sile zniszczenia”. Pewien przewagi Truman zapamiętał, że nieporuszony sowiecki dyktator wyraził tylko uprzejme zadowolenie i nadzieję „na dobre jej użycie przeciw Japończykom”. Ale sowiecki wywiad już od 1942 roku śledził postępy Amerykanów, a zespół Igora Kurczatowa trzeci rok pracował nad sowieckim programem nuklearnym. „Przypadkowa” rozmowa w Poczdamie zapowiadała więc nie tylko atomowy cios wymierzony przez USA w Japonię, ale także nuklearny wyścig między wczorajszymi sojusznikami.

Strategia i taktyka: broń atomowa

Zrzucenie bomb atomowych na Hiroszimę i Nagasaki było przełomem w dziejach wojen i wojskowości.

Pierwsza bomba atomowa

„Gdy 14 sierpnia w schronie w górach czekałem, aż skończy się bombardowanie fabryki Toyoty, obawiałem się, że schron nie osłoni mnie przed bombą atomową. Tydzień wcześniej spadła na Hiroszimę, a sztab generalny armii cesarskiej poinformował, że była to bomba nowego rodzaju, wyzwalająca duże promieniowanie. Natychmiast wiedziałem, że chodzi o bombę atomową. Czytałem o niej w przedwojennych amerykańskich czasopismach i miałem pojęcie, jak działała. (…) Byłem zadziwiony potęgą naszych wrogów” – wspominał Eiji Toyoda

Widzieć Polskę czystą jak łza

Zygmunt Szendzielarz – straceńcza kampania majora „Łupaszki”

Sowiecki kodeks bushido

Znane z pieśni sopki Mandżurii widziały wiele srogich bitew w ciągu stuleci, a nawet tysiącleci.

Chińskie rozgrywki Tokio i Moskwy

Do drugiej wojny światowej w wyścigu o dominację w Azji Południowo-Wschodniej bezapelacyjnie prowadzili Japończycy. Po zwycięstwie w wojnie z Chinami (w latach 1894 – 1895), a następnie z Rosją (1904 – 1905) zaczęli rozszerzać swoje wpływy w Korei, którą anektowali w 1910 roku, i w Chinach. Pokonana Rosja – z niewielkimi siłami lądowymi i bez floty na Dalekim Wschodzie, którą Japończycy zniszczyli pod Cuszimą – biernie przyglądała się ich ekspansji. Japonia zaś w 1918 roku ochoczo przyłączyła się do interwencji wojskowej mocarstw zachodnich i USA, które m.in. na Syberii wspierały walczącego z bolszewikami przywódcę białych adm. Aleksandra Kołczaka. Jednak marzenia o podboju zasobnej krainy, pod presją aliantów zaniepokojonych wzrostem ich potęgi, musieli porzucić.

Poprzednia
1 2 3 4 5 6 7 ...10
Z ostatniej chwili
Najczęściej czytane
common